Dette afsnit indeholder
En grænseoverskridende ordning er indberetningspligtig, når den indeholder mindst ét af de kendetegn, der fremgår af BEK nr. 1634 af 27/12/2019 kapitel 3. Se BEK nr. 1634 af 27/12/2019 § 12.
For nogle af kendetegnene er det en yderligere betingelse, at det kan fastslås, at det primære formål eller et af de vigtigste formål med ordningen er at opnå en skattefordel ("kriteriet om det primære formål"). Se herom afsnit A.B.1.2.9.4.5. For andre kendetegn er dette ikke en selvstændig betingelse.
At kriteriet om det primære formål er opfyldt, betyder ikke, at en grænseoverskridende ordning er indberetningspligtig. Ordningen skal også indeholde et af de kendetegn, kriteriet om det primære formål er knyttet til.
Det udløser således ikke i sig selv en indberetningspligt, at fx
For at udløse indberetningspligt kræves det, at et eller flere af kendetegnene er opfyldt. Ovenstående transaktioner kan således indgå som elementer i en grænseoverskridende ordning, som samlet set opfylder et eller flere af kendetegnene.
Kendetegnene er overordnet inddelt i 5 hovedkategorier:
Der er i alt 26 kendetegn, som kan opsummeres således:
| Kendetegn | Indhold | Hjemmel i BEK nr. 1634 af 27/12/2019 | Kriteriet om det primære formål skal opfyldes | Kun betalinger mellem forbundne parter | |
| 1 | A 1 | Tavshedspligt | § 15, nr. 1 | Ja | Nej |
| 2 | A 2 a | Honorar baseret på skattefordel | § 15, nr. 2 | Ja | Nej |
| 3 | A 2 b | Honorar baseret på skattefordel | § 15, nr. 2 | Ja | Nej |
| 4 | A 3 | Standardiseret dokumentation | § 15, nr. 3 | Ja | Nej |
| 5 | B 1 | Udnyttelse af underskud i tilkøbt selskab | § 16, nr. 1 | Ja | Nej |
| 6 | B 2 | Omdannelse af indtægt | § 16, nr. 2 | Ja | Nej |
| 7 | B 3 | Round-tripping | § 16, nr. 3 | Ja | Nej |
| 8 | C 1 a | Betaling til modtager uden skattemæssigt hjemsted | § 17, stk. 2, nr. 1 | Nej | Ja |
| 9 | C 1 b i | Betaling til nulskatteland | § 17, stk. 2, nr. 2 | Ja | Ja |
| 10 | C 1 b ii | Betaling til ikke-samarbejdsvilligt tredjeland | § 17, stk. 2, nr. 2 | Nej | Ja |
| 11 | C 1 c | Modtager skattefri af betaling | § 17, stk. 2, nr. 3 | Ja | Ja |
| 12 | C 1 d | Betaling genstand for præferentiel skatteordning hos modtager | § 17, stk. 2, nr. 4 | Ja | Ja |
| 13 | C 2 | Dobbelt afskrivning | § 17, stk. 3 | Nej | Nej |
| 14 | C 3 | Dobbelt lempelse | § 17, stk. 4 | Nej | Nej |
| 15 | C 4 | Forskelligt vederlag | § 17, stk. 5 | Nej | Nej |
| D1 | Undgåelse af CRS-/DAC2-udveksling (overordnet) | ||||
| 16 | D 1 a | Produkter, der fungerer som en finansiel konto uden at være det | § 18, stk. 2, nr. 1. | Nej | Nej |
| 17 | D 1 b | Udnyttelse af jurisdiktioner m.v., der ikke er omfattet af CRS-/DAC2-udveksling | § 18, stk. 2, nr. 2 | Nej | Nej |
| 18 | D 1 c | Omklassificering af indtægt eller kapital | § 18, stk. 2, nr. 3 | Nej | Nej |
| 19 | D 1 d | Overførsel eller konvertering | § 18, stk. 2, nr. 4 | Nej | Nej |
| 20 | D 1 e | Sløring af juridisk eller reelt ejerskab | § 18, stk. 2, nr. 5 | Nej | Nej |
| 21 | D 1 f | Udnyttelse af svage kundekendskabsprocedurer, anti-hvidvaskregler o.lign. | § 18, stk. 2, nr. 6 | Nej | Nej |
| 22 | D 1 øvrige | Undgåelse af CRS-/DAC2-udveksling i øvrigt (ingen af litraene a-f er opfyldt) | § 18, stk. 1 | Nej | Nej |
| 23 | D 2 | Uigennemskuelig ejerskabskæde (uden for CRS/DAC2) | § 18, stk. 3 | Nej | Nej |
| 24 | E 1 | Safe harbour-regler | § 19, nr. 1 | Nej | Ja |
| 25 | E 2 | Hard-to-value intangibles | § 19, nr. 2 | Nej | Ja |
| 26 | E 3 | Overførsel af funktioner, aktiver og risici (FAR) | § 19, nr. 3 | Nej | Ja |
Indholdet på denne side refererer til Skatteforvaltningens forståelse af praksis. Hos TVC Advokatfirma forholder vi os til praksis ud fra et juridisk standpunkt, hvorfor vores forståelse kan variere.