|
Indledning | Den juridiske vejledning er opdelt i områder for hver styrelse, som er ansvarlig for egne afsnit. Dette er en konsekvens af, at Skatteforvaltningen består af syv styrelser. Afsnit C.F Subjektiv skattepligt og dobbeltbeskatning indgår i Skattestyrelsens del af Skatteforvaltningens fælles juridiske vejledning. Se ogsåSe også det fælles afsnit Om Den juridiske vejledning. I afsnittet "Den juridiske vejledning - oversigt over hovedafsnit fordelt på styrelser" findes en oversigt over vejledningens hovedafsnit. BemærkDe formelle regler for Skatteforvaltningens - herunder Skattestyrelsens - område er beskrevet i:
ForkortelserI afsnittet "Lovforkortelser mv." findes en liste over:
|
|
Resumé | IndholdAfsnit C.F Subjektiv skattepligt og dobbeltbeskatning handler om subjektiv skattepligt og dobbeltbeskatning.
|
|
Hvad er nyt? | Faglige nyhederVejledningen er ajourført med den seneste vedtagne lovgivning og praksis. Der er i 2025 offentliggjort en opdatering til OECD’s modeloverenskomst fra 2017. OECD udgiver en samlet opdatering af modeloverenskomsten i andet halvår af 2026, hvori opdateringen indarbejdes. Først når denne samlede opdatering er udgivet, vil der ske indarbejdelse i Den juridiske vejledning. Opdatering 2025 til OECD’s modeloverenskomst 2017 kan findes her THE 2025 UPDATE TO THE OECD MODEL TAX CONVENTION |
|
Tema(er) | - |
Indholdet på denne side refererer til Skatteforvaltningens forståelse af praksis. Hos TVC Advokatfirma forholder vi os til praksis ud fra et juridisk standpunkt, hvorfor vores forståelse kan variere.