Dette afsnit handler om kravene til begrundelse af Toldstyrelsens afgørelser i henhold til EUTK
Afsnittet indeholder:
Se også A.A.7.4.7.
Hvis Toldstyrelsen vil træffe en afgørelse, der kan få negative følger for en borger/virksomhed, skal der, inden der træffes afgørelse, sendes et begrundet forslag. Se EUTK art. 22, stk. 6, og art. 29 samt FVL § 24.
Høring sker i form af udsendelse af en sagsfremstilling, der skal indeholde en redegørelse for de oplysninger vedrørende sagens faktiske forhold, der påtænkes tillagt betydning ved afgørelsen. Der skal også oplyses om den begrundede afgørelse, som oplysningerne fører til. Se SFL § 19, stk. 1, 1. pkt., SFL § 19, stk. 2 og EUTK art. 22, stk. 6.
Forslaget skal endvidere:
Se GF art. 8, stk. 1, A.A.7.4.5.3 og A.A.7.4.6.1.
Efter udløbet af høringsfristen, sendes en begrundet afgørelse med klageadgang i henhold til EUTK art. 44. Se EUTK art. 22, stk. 7, og EUTK art. 29.
En afgørelse skal begrundes.
En begrundelse skal angive hvilke retsregler og hvilke faktiske omstændigheder en afgørelses resultat støttes på.
Se EUTK art. 22, stk. 7, og EUTK art. 29 samt FVL § 24, der udfylder EUTK.
Hvis afgørelsen giver parten fuldt medhold, behøver den ikke være begrundet. Se EUTK art. 22, stk. 7, modsætningsvis.
Se A.A.7.4.5.3.
En begrundelse skal fremstå som en dækkende og korrekt forklaring på, hvorfor afgørelsen har fået det pågældende indhold. En afgørelses begrundelse har blandt andet betydning for partens overvejelse af klage, partens accept af den trufne afgørelse samt underordnede myndigheders administration og bidrag til praksisdannelsen.
Kravene til begrundelse fremgår af GF art. 8, stk. 1, se ovenfor, der udfyldes af de krav til begrundelse, der fremgår af FVL § 24.
En begrundelse for en afgørelse skal i henhold til FVL § 24 indeholde følgende:
Se også A.A.7.4.7.
Indholdet på denne side refererer til Skatteforvaltningens forståelse af praksis. Hos TVC Advokatfirma forholder vi os til praksis ud fra et juridisk standpunkt, hvorfor vores forståelse kan variere.