Dette afsnit beskriver, hvordan afgiften betales tilbage til virksomheder og personer, der ikke er registreret hos Skatteforvaltningen som storkunde.
Afsnittet indeholder:
Se også afsnit
Ansøger en virksomhed eller person, der ikke er registreret som storkunde, om tilbagebetaling af afgift for tinglysning i eTl, skal ansøgningen om tilbagebetaling sendes til Skatteforvaltningen via ekspeditionen "Afgiftsgodtgørelse" i eTl.
Træffer Skatteforvaltningen afgørelse om, at afgiften kan tilbagebetales, udbetales beløbet til Nemkonto tilhørende den, der har været forpligtet til at betale afgiften ved tinglysningen.
Indholdet på denne side refererer til Skatteforvaltningens forståelse af praksis. Hos TVC Advokatfirma forholder vi os til praksis ud fra et juridisk standpunkt, hvorfor vores forståelse kan variere.