Dette afsnit omhandler, hvornår afgiften skal betales.
Afsnittet indeholder:
Afgiften skal betales, når dokumentet tinglyses i det digitale tinglysningssystem eTl. Dokumentet er tinglyst, når tinglysningssvar foreligger. Fremgår det af tinglysningssvaret, at anmeldelsen er afvist fra tinglysning, skal afgiften ikke betales.
Se TAL § 16.
Når dokumentet tinglyses i eTl, skal storkunder medtage afgiften på konto for udgående afgift i den kalendermåned, hvor eTl meddeler, at tinglysningen er gennemført (tinglysningssvaret). Se TAL § 16, stk. 1, og TALbek. § 28.
Selvom tinglysningen har virkning fra en tidligere dato, har det ikke betydning for, hvornår afgiften skal bogføres på konto for udgående afgift.
Indholdet på denne side refererer til Skatteforvaltningens forståelse af praksis. Hos TVC Advokatfirma forholder vi os til praksis ud fra et juridisk standpunkt, hvorfor vores forståelse kan variere.