Forsendelsesangivelser, der startes op af en godkendt afsender skal jf. GF bilag 72-04 forsynes med et særligt stempel., der skal indeholde følgende oplysninger:
Stemplet anbringes elektronisk på forsendelses-ledsagedokumentet. Til brug ved forsendelser, der startes op i beredskabsproceduren, skal virksomheden anskaffe et tilsvarende stempel, der i disse tilfælde anbringes i rubrik C på enhedsdokumentet, jf. afsnit F.A.20.4 om brug af beredskabsproceduren.
T2 (varer i fri omsætning)
Forsendelserne kan startes op på de adresser, som den ansvarlige for proceduren har fået godkendt jf. den udstedte tilladelse, uanset hvor varerne transporteres fra.
T1 (varer, der ikke er i fri omsætning)
Hvis den ansvarlige for proceduren har en godkendt adresse på det sted, hvor varerne skal transporteres fra, startes forsendelsen op dér. I modsat fald transporteres varerne til nærmeste godkendte adresse eller ekspeditionssted, hvor forsendelsen startes op.
Toldstyrelsen har mulighed for selv at udsøge oplysningerne i DMS-forsendelse og foretage en elektronisk risikoanalyse af den pågældende angivelse. Det er derfor ikke nødvendigt for en godkendt afsender at forudanmelde varer, før forsendelsen påbegyndes/afsluttes i DMS-forsendelsessystemet .
Forudanmeldelsen er dog stadigvæk et krav, hvis forsendelsen påbegyndes/afsluttes i beredskabsproceduren, dvs. ved systemnedbrud.
Hvis de varer, der er omfattet af forsendelsen, ikke er til stede på den godkendte afsenders adresse bliver anmodningen afvist.
Virksomheden kan starte forsendelser op i beredskabsproceduren, hvis Toldstyrelsen har givet tilladelse til det. Hvis der træffes beslutning om at anvende beredskabsproceduren, er det vigtigt at sikre, at alle angivelser, der er indført i DMS men som ikke er viderebehandlet, fordi systemet svigtede, skal annulleres. Virksomheden har pligt til at meddele dette til det pågældende afgangstoldsted.
Indholdet på denne side refererer til Skatteforvaltningens forståelse af praksis. Hos TVC Advokatfirma forholder vi os til praksis ud fra et juridisk standpunkt, hvorfor vores forståelse kan variere.