Dette afsnit indeholder orientering om bestemmelserne for varetransport i faste installationer (rørledninger).
Afsnittet indeholder:
Når ordningen for EU-forsendelse finder anvendelse, tilpasses formaliteterne, for varetransport gennem faste installationer. Der er ikke krav om sikkerhedsstillelse for proceduren, se EUTK art. 89, stk. 8, litra b.
Varer, der transporteres gennem faste installationer, betragtes som angivet til proceduren for EU-forsendelse
Se GF art. 321, stk. 1 og 2.
Varernes status som EU-varer fastslås efter bestemmelserne i afsnittet om T2L dokument eller andet dokument.
Den ansvarlige person for proceduren, er operatøren for den faste installation, over hvis område varerne kommer ind i EU. Det kan også være operatøren, hvor transporten begynder, der betragtes som den ansvarlige person. Operatøren for den faste installation skal være etableret i EU.
Se GF art. 321, stk. 3.
Den ansvarlige for proceduren aftaler de nærmere metoder for toldtilsyn med toldmyndigheden.
Operatøren for den faste installation betragtes som transportøren.
Jf. GF art. 321, stk. 5, anses proceduren for EU-forsendelse for afsluttet i følgende situationer:
Hvis der er tale om ikke-EU-varer, så anses varen for at være under midlertidig opbevaring fra det tidspunkt, hvor proceduren for EU-forsendelse afsluttes, jf. ovenstående.
Indholdet på denne side refererer til Skatteforvaltningens forståelse af praksis. Hos TVC Advokatfirma forholder vi os til praksis ud fra et juridisk standpunkt, hvorfor vores forståelse kan variere.