Dette afsnit beskriver de særlige krav til bilagsmaterialet for at anvende brugtmomsordningen.
Afsnittet indeholder:
Når brugtmomsordningen anvendes, er der særlige krav til fakturaen:
Se momsbekendtgørelsens § 122, stk. 3.
Det er en betingelse for at anvende brugtmomsordningen, at de særlige faktura- og regnskabskrav overholdes. Hvis kravene ikke er overholdt, skal der betales moms af hele salgsprisen. Se SKM2008.717.HR.
Om adgangen til at berigtige fakturaer, der ikke overholder fakturakravene, se "Fakturaudsteder har ikke været i god tro" i afsnit D.A.11.1.4.3.1. Det er Skattestyrelsens opfattelse, at der alene kan ske berigtigelse i tilfælde af salg til privatpersoner og/eller salg af hvidpladebiler. I disse tilfælde vil køber ikke have haft ret til fradrag for moms. Se eventuelt afsnit D.A.11.1.2.4 og D.A.11.6.2. Berigtigelse af fakturaerne kræver, at de øvrige betingelser for at anvende brugtmomsordningen, herunder regnskabskravene, er opfyldt.
Virksomheder, der indkøber brugte varer m.v. fra ikke registrerede virksomheder og privatpersoner m.v. til videresalg efter lovens §§ 70-71, skal i forbindelse med indkøbet udstede et afregningsbilag.
Der gælder følgende krav til afregningsbilaget:
Se momsbekendtgørelsens § 122, stk. 4.
Hvis afregningsbilaget ikke opfylder betingelserne, kan brugtmomsordningen ikke anvendes. Se SKM2007.825.BR.
Virksomheder, der indkøber varer under brugtmomsordningen fra andre momsregistrerede videreforhandlere, skal være i besiddelse af fakturaer, der er udstedt efter brugtmomsreglerne. Se momsbekendtgørelsens § 122, stk. 6.
Forsikringsselskaber, der som led i forsikringssager overtager ejendomsretten til varer fra forsikrede eller fra ejeren, hvis forsikrede alene er bruger af varen, med henblik på salg efter ML §§ 70 og 71, er undtaget fra pligten til at udstede afregningsbilag efter momsbekendtgørelsens § 122, stk. 4, henholdsvis pligten til at være i besiddelse af en faktura udstedt efter brugtmomsreglerne efter momsbekendtgørelsens § 122, stk. 6.
Se momsbekendtgørelsens § 123. Bestemmelsen er indsat ved § 1, nr. 1, i bekendtgørelse nr. 444 af 12. april 2019, der har virkning fra den 15. april 2019.
Forsikringsselskabet skal i forbindelse med overtagelsen af varerne indhente en erklæring fra den forsikrede eller, hvis den forsikrede alene er bruger af varen, fra ejeren af varen. Erklæringen skal indeholde oplysning om den forsikredes status og varens hidtidige anvendelse, eller såfremt den forsikrede alene er bruger af varen, ejerens status og varens hidtidige anvendelse, jf. ML § 69, stk. 1, nr. 1-5.
Forsikringsvirksomheden er undtaget for pligten til at indhente erklæring i følgende tilfælde:
Se D.A.18.2 Hvem kan benytte brugtmomsordningen? ML § 69, stk. 1-2.
For varer, der sælges på auktion efter brugtmomsordningen, skal auktionsholderen udstede faktura, der opfylder de særlige fakturakrav for salg efter brugtmomsreglerne. Se momsbekendtgørelsens § 122, stk. 5.
Derudover skal auktionsholderen udstede et afregningsbilag til både momsregistrerede og ikke-momsregistrerede sælgere. Se A.B.3.3.1.3.
Auktionsholdere skal kunne godtgøre, at varen kan sælges efter brugtmomsordningen. Se momsbekendtgørelsens § 122, stk. 6.
Skemaet viser relevante afgørelser på området:
| Afgørelse | Afgørelsen i stikord | Kommentarer |
| Højesteretsdomme | ||
| Et selskab, som solgte brugte biler, opfyldte ikke de formelle krav til at anvende brugtmomsreglerne. Selskabet havde ikke ført et særskilt regnskab vedrørende de biler, der var solgt efter brugtmomsordningen. De fornødne oplysninger om momsforholdene fremgik ikke af afregningsbilagene ved køb og salg. Selskabet kunne derfor ikke anvende brugtmomsordningen, men skulle afregne moms af den fulde salgspris af bilerne. | Højesteret stadfæstede Vestre Landsrets dom. Se SKM2007.498.VLR, hvoraf sagens faktiske forhold fremgår. | |
| Landsretsdomme | ||
| Sagen angik en forhøjelse af en bilforhandlers momstilsvar for 2007, herunder navnlig om bilforhandleren var berettiget til at benytte brugtmomsordningen. Forhandleren førte hverken et særskilt regnskab vedrørende de biler, der blev solgt efter brugtmomsordningen, eller et afstemt kasseregnskab. Han anvendte heller ikke salgsfakturaer/afregningsbilag, men slutsedler og/eller dags dato kvitteringer uden de nødvendige oplysninger om blandt andet momsforholdene. Landsretten tiltrådte, at bilforhandleren efter karakteren og omfanget af manglerne ved regnskabs- og bogføringsmaterialet ikke ved senere udstedte fakturaer havde opfyldt betingelserne for at anvende brugtmomsordningen i 2007. Stadfæstelse af SKM2014.123.BR. | ||
| Byretsdomme | ||
| Sagen vedrørte spørgsmålet om, hvorvidt SKATs skønsmæssige ansættelse af momstilsvaret i en virksomhed med salg af brugte designmøbler kunne tilsidesættes. Retten bemærkede, at anvendelsen af brugtmomsordningen - af kontrolhensyn - forudsætter, at den afgiftspligtige fører et særligt regnskab over de leverancer, der afgiftsberigtiges efter ordningen, jf. ML § 70, stk. 4, og at der foreligger afregningsbilag på de indkøbte varer, jf. momsbekendtgørelsens § 92, stk. 4, jf. § 40. Retten fandt ikke, at virksomheden opfyldte betingelserne for at anvende brugtmomsordningen, idet der hverken forelå et særskilt regnskab over de omhandlede leverancer eller afregningsbilag på de indkøbte varer. | ||
| Retten fandt, at en bilforhandler ikke kunne benytte sig af brugtmomsordningen, da afregningsbilagene var mangelfulde. Slutsedlerne indeholdt ikke sælgers underskrifter, fortløbende nummer og flertallet var ikke daterede. I en række tilfælde var sælgers navn og adresse ufuldstændig og ikke umiddelbart egnet til at identificere sælger. Nogle efterfølgende indhentede standardmæssige erklæringer fra en række af sælgerne kunne ikke reparere herpå. | ||
| Landsskatteretten | ||
| SKM2026.258.LSR | ►Sagen angik, om et selskab var berettiget til at anvende brugtmomsordningen, selvom selskabet ikke havde været momsregistreret. Landsskatteretten anførte, at det hverken af momslovens § 3, stk. 1, eller af momslovens § 69 om brugtmomsordningen fremgik, at det var et krav for afgiftspligten efter momsloven, at virksomheden var momsregistreret. Det fremgik blot, at der skulle være tale om økonomisk virksomhed. Tilsvarende fremgik det af momssystemdirektivets artikel 313 og 327, at afgiftspligtige videreforhandlere kunne anvende brugtmomsordningen. På den baggrund fandt Landsskatteretten, at selskabet havde mulighed for at vælge at afgiftsberigtige salg af brugte varer efter brugtmomsordningen i momslovens kapitel 17, uanset at selskabet ikke var momsregistreret efter momslovens § 47, hvis selskabet i øvrigt opfyldte betingelserne herfor. Da Landsskatteretten fandt, at det var tilfældet, ændrede Landsskatteretten Skattestyrelsens afgørelse.◄ | ►Bemærk, at Landsskatteretten efter en konkret vurdering fandt, at selskabet havde opfyldt faktura- og regnskabsreglerne. Ligesom Landsskatteretten fandt, at det måtte lægges til grund, at bogføringen i den omhandlede periode var sket løbende.◄ |
Indholdet på denne side refererer til Skatteforvaltningens forståelse af praksis. Hos TVC Advokatfirma forholder vi os til praksis ud fra et juridisk standpunkt, hvorfor vores forståelse kan variere.