Dette afsnit beskriver betingelserne for at få rentefri henstand med selskabsskatten.
Afsnittet indeholder:
►Overdrageren kan få henstand med betaling af skatten af fortjenesten, hvis vederlaget udgøres af en løbende ydelse omfattet af reglerne i LL § 12 B.
Inden beregningen af henstandsskatten skal eventuelle tab og underskud fra tidligere år modregnes efter de almindelige regler.
I det indkomstår (salgsåret), hvor fortjenesten regnes med til den skattepligtige indkomst, fragår henstandsbeløbet i den slutskat, der indgår ved opgørelsen af restskat og overskydende skat efter SEL § 29 B, stk. 4 og 5.
Henstanden indebærer, at avanceskatten først skal betales, i takt med at de løbende ydelser betales.
Den henstand, der kan gives efter denne bestemmelse, er uforrentet. Dette er en fravigelse af det almindelige udgangspunkt for henstand med skattebetalingen.
Det beløb, der kan gives henstand med, findes ved at sammenholde den almindelige skatteberegning for overdrageren, hvor fortjeneste ved den del af salget, der er finansieret med en løbende ydelse, indgår, med en "skyggeberegning" uden fortjenesten.
Differencen mellem de 2 beregninger anses for at udgøre skatten af fortjenesten, dvs. det beløb, der kan gives henstand med.
Hvis en overdragelse kun delvist er finansieret af løbende ydelser, bliver der kun givet henstand for den del af avanceskatten, som svarer til forholdet mellem den kapitaliserede værdi af de løbende ydelser og afståelsessummen for aktivet.
Det er en betingelse for opnåelse af henstand, at anmodningen bliver sendt til Skattestyrelsen inden udløbet af oplysningsfristen for aftaleåret. Hvis der efterfølgende sker ændringer i indkomsten, er der derfor ikke mulighed for at søge henstand med et yderligere skattekrav.◄
Skattestyrelsen har kompetencen til at give henstand, og der er klageadgang til Landsskatteretten.
Klagen skal indsendes til Skatteankestyrelsen, der er sekretariat for Landsskatteretten.
Indholdet på denne side refererer til Skatteforvaltningens forståelse af praksis. Hos TVC Advokatfirma forholder vi os til praksis ud fra et juridisk standpunkt, hvorfor vores forståelse kan variere.