Hvis den godkendte afsender skal forsegle transportmidlet eller kolli, skal han bruge segl af en særlig type i overensstemmelse med sin bevilling.
De segl, der benyttes som identifikationsmiddel, skal have særlige kendetegn og opfylde særlige tekniske specifikationer, der er beskrevet i afsnit F.A.20.7.6.
Det skal fremgå af bevillingen, under hvilke forhold segl eller andre identifikationsforanstaltninger skal anvendes.
Toldmyndighederne kan fritage den godkendte afsender for kravet om at anvende segl, hvis den pågældendes beskrivelse af varerne er tilstrækkelig nøjagtig til at muliggøre let identifikation af varerne og angiver deres kvantitet og art samt eventuelle særlige oplysninger som fx varernes serienummer.
Undtagelsesvis er der ikke krav om forsegling (medmindre afgangstoldstedet bestemmer andet), når:
Lavtgående fly (lastbiler, der kører med luftfragtgods, mellem to lufthavne) følger de almindelige regler vedrørende forsegling.
Se GF art. 302, stk. 2.
Indholdet på denne side refererer til Skatteforvaltningens forståelse af praksis. Hos TVC Advokatfirma forholder vi os til praksis ud fra et juridisk standpunkt, hvorfor vores forståelse kan variere.