Omstruktureringer omfatter en omfordeling af funktioner, aktiver eller risici mellem koncernforbundne selskaber. I forbindelse med omstruktureringer skal der derfor tages stilling til, om omstruktureringen giver anledning til en kompensation.
En omstrukturering kan involvere overdragelse af materielle såvel som immaterielle aktiver, såsom eksempelvis produktionsmaskiner, varelagre, overdragelse af goodwill eller patentrettigheder mm. I forbindelse med en sådan overdragelse skal der foretages en værdiansættelse af de pågældende aktiver og beregnes en afståelsesbeskatning.
Afsnit C.D.11.6 om immaterielle aktiver
TPG kap. VI
Afsnit C.J.5 om værdiansættelse inden for transfer pricing.
I TPG kap. IX er beskrivelsen af armslængde-kompensationen for selve omstruktureringen opdelt i fem afsnit:
Indholdet på denne side refererer til Skatteforvaltningens forståelse af praksis. Hos TVC Advokatfirma forholder vi os til praksis ud fra et juridisk standpunkt, hvorfor vores forståelse kan variere.