Dette afsnit beskriver betingelserne for det selskab, der investeres i.
Afsnittet indeholder:
Det er en betingelse for investorfradrag, at det selskab, der investeres i (målselskabet), opfylder en række betingelser.
Et målselskab skal opfylde alle følgende betingelser:
Se investorfradragslovens § 3, stk. 1.
Se også afsnit C.D.1.1.2, C.D.1.1.3, C.D.1.1.4 og C.B.2.13.1.
►Efter investorfradragslovens § 3, stk. 1, nr. 2, er det en betingelse, at selskabet befinder sig i en opstarts- eller vækstfase, med mindre der er tale om en opfølgende investering.◄
Selskabet anses at befinde sig i en opstartsfase, hvis det har været aktivt på et marked i mindre end 7 år efter sit første kommercielle salg.
Selskabet anses for at have været aktivt på et marked i mindst 7 år, hvis det har været modtagende selskab i en skattefri omstrukturering efter fusionsskatteloven og det indskydende selskab foretog sit første kommercielle salg for mindst 7 år siden. Er aktiver, som selskabet har modtaget ved en skattefri omstrukturering efter fusionsskatteloven, indgået i flere successive skattefrie omstruktureringer efter fusionsskatteloven, skal bedømmelsen af, hvornår det første kommercielle salg er foretaget, ske i forhold til det første selskab, der med hensyn til de pågældende aktiver var indskydende selskab i en skattefri omstrukturering efter fusionsskatteloven. Se investorfradragslovens § 2, stk. 1, og § 3, stk. 3.
Selskabet anses for at have været aktivt på et marked i mindst 7 år, hvis et datterselskab, hvori selskabet direkte eller indirekte ejer mindst 25 pct. af aktiekapitalen m.v., har været aktivt på et marked i mindst 7 år. Er der aktuelle planer om, at selskabet direkte eller indirekte skal erhverve mindst 25 pct. af aktiekapitalen mv. i et selskab, anses sidstnævnte selskab for et datterselskab ved bedømmelsen heraf. Se investorfradragslovens § 3, stk. 4.
Selskabet anses for at være i en vækstfase, hvis det har brug for et første kapitalindskud, som er større end 50 pct. af den gennemsnitlige årsomsætning i de foregående 5 år, beregnet på grundlag af en forretningsplan, der er udarbejdet med henblik på at trænge ind på et nyt produktmarked eller geografisk marked. Se investorfradragslovens § 3, stk. 2.
Selv om selskabet ikke befinder sig i en opstarts- eller vækstfase, kan et selskab anses for målselskab ved direkte eller indirekte erhvervelse af aktier, der sker som opfølgning på en direkte eller indirekte erhvervelse af aktier i selskabet, som oprindelig er foretaget på et tidspunkt, hvor selskabet ifølge en erklæring afgivet i medfør af investorfradragslovens § 5 opfyldte ►betingelserne for investorfradrag, jf. investorfradragslovens § 3, stk. 1◄, og muligheden for at foretage opfølgende investeringer indgik i den oprindelige forretningsplan. Se investorfradragslovens § 3, stk. 5. Der skal derfor på tidspunktet for den oprindelige investering foreligge en forretningsplan, der udtrykkeligt omhandler muligheden for at foretage opfølgende investeringer. Forretningsplanen skal desuden konkretisere de omstændigheder, hvor der efter planen vil kunne opstå behov for opfølgende investeringer. Det vil ikke være tilstrækkeligt, hvis forretningsplanen f.eks. blot indeholder abstrakte udsagn om, at der vil kunne blive foretaget yderligere kapitalindskud, hvis der viser sig behov herfor.
►Forud for erhvervelsen af allerede udstedte aktier i et selskab, der ikke tidligere har drevet erhvervsmæssig virksomhed og hvis egenkapital fra stiftelsen har henstået som et ubehæftet kontant indestående i et pengeinstitut skal en uafhængig revisor afgive erklæring med høj grad af sikkerhed om, at selskabet opfylder betingelser for et målselskab og at den grænsen for kapitalindskud ikke vil blive overskredet ved erhvervelsen. En afhængig revisor afgive en tilsvarende erklæring forud for gennemførelse af kapitalindskud, der foretages af investorfradragsfonde eller som kan danne grundlag for investorfradrag ved direkte erhvervelse. ◄
En godkendt revisor skal forud for erhvervelsen af allerede udstedte aktier i et selskab, der ikke tidligere har drevet erhvervsmæssig virksomhed og hvis egenkapital fra stiftelsen har henstået som et ubehæftet kontant indestående i et pengeinstitut, eller gennemførelsen af kapitalindskud, der foretages af investorfradragsfonde, eller som kan danne grundlag for investorfradrag ved direkte erhvervelse, afgive erklæring med høj grad af sikkerhed om, at selskabet opfylder de ovenfor nævnte betingelser i investorfradragslovens § 3, og at den ovenfor nævnte grænse på 15 mio. euro ikke vil blive overskredet ved erhvervelsens eller kapitalindskuddets gennemførelse. Erklæringen indsendes til Erhvervsstyrelsen inden for 2 uger efter erhvervelsen eller i forbindelse med anmeldelsen af stiftelsen eller kapitalindskuddet, og den må ikke være afgivet mere end 2 uger før erhvervelsen, stiftelsesdokumentets underskrivelse eller afholdelsen af den generalforsamling, hvor kapitalindskuddet vedtages. Se investorfradragslovens § 5, stk. 1.
Er der i forbindelse med et kapitalindskud ►◄ udarbejdet en forretningsplan, hvori der indgår en mulighed for at foretage opfølgende investeringer som nævnt i § investorfradragslovens § 3, stk. 5, skal denne forretningsplan indsendes til Erhvervsstyrelsen sammen med den ovenfor nævnte erklæring. Ved opfølgende investeringer skal revisorerklæringen indeholde en redegørelse for de omstændigheder, der begrunder, at muligheden for investeringen må anses for at indgå i den nævnte forretningsplan. Se investorfradragslovens § 5, stk. 2.
Målselskabet må højst modtage kapitalindskud, hvori der indgår aktier tegnet af investorfradragsfonde, eller som danner grundlag for investorfradrag ved direkte erhvervelse, for et samlet beløb på 15 mio. euro. Ved erhvervelse af allerede udstedte aktier i et selskab, der ikke tidligere har drevet erhvervsmæssig virksomhed, medregnes den samlede anskaffelsessum ved opgørelsen af grænsen på 15 mio. euro, når erhvervelsen helt eller delvis foretages af investorfradragsfonde eller danner grundlag for investorfradrag ved direkte erhvervelse. Se investorfradragsloven § 4.
Der gælder ikke særlige regler for målselskabers eller investorfradragsfondes skattepligtsforhold. Målselskaber og investorfradragsfonde skal derfor skattemæssigt behandles efter de sædvanlige regler i selskabsskatteloven.
Der er i § 3, stk. 1, nr. 51-52, og i §§ 154 a - 154 c i lov om forvaltere af alternative investeringsfonde m.v. indsat nærmere regler om investorfradragsfonde.
Indholdet på denne side refererer til Skatteforvaltningens forståelse af praksis. Hos TVC Advokatfirma forholder vi os til praksis ud fra et juridisk standpunkt, hvorfor vores forståelse kan variere.