Skattepligtige har ikke de fordele, der følger af en dobbeltbeskatningsoverenskomst, hvis:
Se LL § 3, stk. 5.
Formålet med dobbeltbeskatningsoverenskomsterne er overordnet at forhindre beskatning af den samme indkomst i både kildelandet og domicillandet samt fremme den reelle udveksling af varer, tjenesteydelser, kapitalens bevægelighed samt fysiske og juridiske personers bevægelighed. Samtidig er formålet også at forhindre misbrug.
I forhold til dobbeltbeskatningsoverenskomsterne påhviler det Skattestyrelsen at fastslå, om opnåelse af fordelen er et af de væsentligste formål med det arrangement eller den transaktion, som medfører fordelen. Hvis Skattestyrelsen kan fastslå dette, må den skattepligtige om muligt godtgøre, at den ønskede fordel er i overensstemmelse med indholdet og formålet med overenskomsten.
Indholdet på denne side refererer til Skatteforvaltningens forståelse af praksis. Hos TVC Advokatfirma forholder vi os til praksis ud fra et juridisk standpunkt, hvorfor vores forståelse kan variere.