Er SKAT berettiget til at opkræve renter af selskabet af skat ved efterangivelse af et aktionærlån?

Skatteankestyrelsen har for nyligt taget stilling til, hvorvidt SKAT har ret til at opkræve renter for et selskabs manglende indeholdelse af udbytteskat af et skattepligtigt aktionærlån i den situation, hvor selskabet har efterangivet og indeholdt kildeskatten kort tid efter, at lånet er blevet afdækket. TVC Advokatfirma bistod klageren og giver her indblik i afgørelsens nærmere omstændigheder og rækkevidde.

17-05-2018 | Skatter og afgifter

I den konkrete sag havde et anpartsselskab afdækket, at der var ydet et skattepligtigt aktionærlån til hovedanpartshaveren i juli 2015. Da selskabet i august 2016 blev klar over, at der var tale om et skattepligtigt lån, efterangav samt betalte selskabet udbytteskat af aktionærlånet. I den forbindelse angav selskabet tidspunktet, hvor lånet var ydet i juli 2015.

SKAT opkrævede renter for perioden fra august 2015 til august 2016, i alt godt og vel DKK 100.000, under henvisning til at udbytteskatten var indberettet og indbetalt for sent. I den forbindelse henviste SKAT til kildeskattelovens § 66 om, at selskabers kildeskat af udbytte skal betales senest den 10. i måneden efter den måned, hvor der er truffet bestemmelse om at udlodde udbytte. En frist som i forhold til tidspunktet for ydelsen af lånet helt oplagt var overtrådt.

Sagen drejede sig derfor om, hvorvidt SKAT var berettiget til at opkræve renter for selskabets manglende indbetaling af udbytteskat af aktionærlånet i perioden mellem august 2015 og august 2016.

Under sagen for Skatteankestyrelsen gjorde selskabet blandt andet gældende, at efterangivelse og indbetaling af udbytteskat var sket straks efter, at det var afdækket, at der var ydet et skattepligtigt lån. Selskabet henviste i den forbindelse til SKATs styresignal samt Den juridiske vejledning, hvoraf det fremgår, at efterangivelse af et skattepligtigt lån skal ske uden ugrundet ophold efter, at det er afdækket, at lånet er ydet.

I sin afgørelse lagde Skatteankestyrelsen indledningsvis vægt på, at der ikke var tale om et ordinært udbytte vedtaget på selskabets generalforsamling omfattet af kildeskattelovens § 66. Der var derimod tale om et skattepligtigt aktionærlån omfattet af ligningslovens § 16 E. Da efterangivelsen i overensstemmelse hermed var sket ”uden ugrundet ophold” efter, at lånet var afdækket, var efterangivelsen ikke for sen.

Herefter var spørgsmålet, om SKAT desuagtet var berettiget til at opkræve renter efter opkrævningslovens regler.

Ifølge opkrævningsloven har SKAT adgang til at opkræve renter fra den seneste rettidige betalingsdag for skattekrav. Med hensyn til efterangivne beløb anses den seneste rettidige betalingsdag for at være 14 dage efter modtagelse af betalingspåkrav fra SKAT. Da SKAT ikke havde haft anledning til at fremsætte et påkrav om betaling, var den seneste rettidige betalingsdag for skattekravet ikke indtrådt på tidspunktet for selskabets betaling af udbytteskatten. Skatteankestyrelsen konkluderede derfor, at SKAT ikke havde været berettiget til at opkræve renter af udbytteskatten.

Skatteankestyrelsen afgjorde på baggrund heraf sagen i selskabets favør med den virkning, at SKAT skulle tilbageføre renterne på DKK 113.253 til selskabet.

TVC Advokatfirma bemærker

Afgørelsen understreger, at SKAT ikke er berettiget til at opkræve renter af et efterangivet skattepligtigt aktionærlån, såfremt selskabet efterangiver lånet som udbytte og indbetaler kildeskatten uden ugrundet ophold efter, at det er afdækket, at der er ydet et skattepligtigt aktionærlån.

SKAT har i seneste version af Den juridiske vejledning suppleret afsnittet om renter af kildeskat i afsnit C.B.3.5.3.3 vedrørende aktionærlån.

TVC Advokatfirma er stærkt specialiseret inden for skatter og afgifter. Vi tilbyder kompetent rådgivning og bistand til store som små erhvervsvirksomheder. Såfremt du har spørgsmål til håndteringen af aktionærlån eller øvrige selskabsskatteretlige problemstillinger, er du altid meget velkommen til at kontakte os.